Panama Papers? Odpustiť a dodaniť!

Autor: Rastislav Masnyk | 15.4.2016 o 11:00 | (upravené 15.4.2016 o 17:26) Karma článku: 2,47 | Prečítané:  602x

Daňový systém Slovenska bol pred pár rokmi nádherne jednoduchý vďaka idey rovnej dane. Prišlo s tým KDH, Sulík ju šikovne napočítal a spracoval. SDKU a Mikloš sa dali presvedčiť a jeden z ekonomických zázrakov bol na svete.

Po  dvoch vládach R. Fica je už hospodársky zázrak dávnou minulosťou a Slovensko sa spoľahlivo zaradilo medzi štandardné európske hospodárske letargie. Celkom neplánovane a neúmyselne sa však aj vláde R. Fica podarilo niečo, čo by sa dalo hospodársky využiť.     

Nejakí poslanci Smeru (mysliac na záujmy niektorých blízkych slovenských podnikateľov) navrhli a odhlasovali ustanovenia o tzv. účinnej  ľútosti v daňovej oblasti.  

Trestnosť (daňového) trestného činu zaniká vtedy …. ak splatná daň a jej príslušenstvo alebo poistné boli dodatočne zaplatené najneskôr v nasledujúci deň po dni, keď sa páchateľ po skončení jeho vyšetrovania mohol oboznámiť s jeho výsledkami . (Zákon č. 300/ 2005 Z.z. –Trestný zákon – paragraf 86,  ods. 1 , písmeno e.)

Po zverejnení škandálu známeho ako „Panama papers“ sa črtá z tohto ustanovenia európsky unikát, pretože ide de facto o absolútnu daňovú amnestiu.  Už sa dokonca objavili názory, že toto ustanovenie treba zrušiť práve v súvislosti s panamskými  peniazmi.

Bezpochyby slovenské hospodárstvo by nemalo byť tunelované a malo  by sa vyvíjať prirodzene a  zdravo. Najjednoduchším spôsobom, ako toto dosiahnuť, je zrušenie veľkej väčšiny daňových a odvodových noriem, ktoré Smer za posledné štyri roky prijal. Ak by sa aj toto neudialo už len odstránenie množstva  administratívnych nezmyslov a vykazovania, ktoré sme slepo importovali z EU, by bolo obrovským pozitívnym impulzom.

Ak sa tak neudeje (čo je nanešťastie realita), nie je pre Slovensko vhodné ani v reakcii na „Panama papers“ unáhlene reagovať.  Žiaľ, slovenské hospodárstvo je v  biede a  aj legalizácia príjmov „odtečených“ zo Slovenska je pre nás vítaným prínosom.

Pre moralistov z presvedčenia: EU nie je klubom dobročinnosti, ale je pre Slovensko najlepším z možných klubov, v ktorých by sme mali byť. Avšak nie je to klub dobromyseľných ani čestných členov.

Možno by Slovensko mohlo otvoriť  tému dodatočného zdanenia nelegálnych zdrojov. V záujme ochrany hospodárnej súťaže dnes už štáty nemôžu pomáhať akémukoľvek hospodárskemu odvetviu akýmkoľvek spôsobom. Naakumulované čierne a sivé zdroje sú obrovským benefitom a zdrojom pre západné štáty EU.  Popri lepšej správe vecí verejných v západnej EU , ale aj v konkurencii s týmito smutnými zdrojmi, ktoré západoeurópske štáty dlhodobo využívajú  sa  Slovensko a celá stredná Európa môže márne snažiť ešte také jedno storočie. 

Ideálnym fórom a priestorom by mohlo byť slovenské predsedníctvo EU. To je vtip. Fico reční len doma a pred svojimi voličmi, v Bruseli je tichý a nevýrečný .

Pre začiatok úplne stačí, ak sa Slovensko prestane správať ako prváčik a nenechá sa okrádať drzými tínedžermi s uhladenými spôsobmi. Konkrétne ak pri „Panama papers“ neodstráni zo svojho právneho poriadku tie ustanovenia, ktoré aspoň čiastočne zabezpečujú, že „odídené“ zdroje sa do slovenského hospodárstva ako tak navrátia. Tvorbe nečistých zdrojov je určite potrebné zabrániť  pri samotnom vzniku. Ak však vzniknú , je rozumné  snažiť sa o ich návrat , ktorý bude aspoň čiastočným prínosom pre Slovensko. Máme totiž dôvody predpokladať, že takéto ohrdnuté zdroje  (po panamskom, či hongkongskom „vybielení“)  celkom radi privítajú v Londýne, Amsterdame, Číne resp. v USA.

Slovenskí ekonomickí a humanitní experti urobia najlepšie pre svoju vlasť, ak navrhnú systém zdaňovania dlhodobo akumulovaných čiernych zdrojov vo finančných centrách západnej Európy (a inde).. Takéto efektívne dodanenia našej konkurencie by Slovensku v medzinárodnej súťaži pomohlo rovnako ako vynulovanie ekonomického odkazu Smeru. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?