Košické, prešovské a ďalšie nové investície a nové pracovné miesta

Autor: Rastislav Masnyk | 25.7.2014 o 8:30 | (upravené 25.7.2014 o 9:38) Karma článku: 2,45 | Prečítané:  640x

Súčasný primátor (a nádejný kandidát na post primátora Košíc aj na budúce obdobia) sa mi dnes prihovoril  prostredníctvom sympatickej brožúrky popisujúcej premenu Košíc. Od roku 2010 do roku 2014 sa toho udialo v Košiciach mnoho. Malá šikovná brožúrka obsahuje ilustračné fotky niektorých košických polozrúcanín z roku 2010 a ich vynovenú formu dnešných dní. Košice sa navyše podľa brožúrky stali čímsi ako „Sillicon Valley Európy“. Svojím spôsobom je to pravda. Na Slovensku stačí na „Silicon Valley“ aj tak málo.

Viacerí košickí pravicoví politici mi, samozrejme striktne „off record, mimo záznamu“, tvrdia, že hľadiac na mesto Košice v súčasnosti nemožno súčasnému primátorovi nič podstatné vyčítať.

Ak nechceme uveriť tvrdeniu o lenivosti pravicových zástupcov košického ľudu v mestskom parlamente, tak to môže byť  pravda. Relatívne veľmi úspešné vládnutie súčasného primátora dokazuje aj  neprítomnosť poriadnej „hádky“ v mestskom parlamente. Ak sa niekto dôslednejšie a konzistentnejšie stavia na odpor, tak hádam len Rašiho protikandidát Ján Dečo a  zopár ďalších.

Pred pár dňami potešila mnohých Košičanov aj správa o zámere lichtenštajnskej firmy Oerlikon investovať v priemyselnom parku Kechnec. Investícia za pár desiatok miliónov Eur, vyše sto zamestnancov, seriózny investor atď.

V tejto dobrej atmosfére by som rád pridal aj ja pár dobrých správ. Na obzore sú a konkrétne kroky vykonávajú popri spoločnosti  Oerlikon v Kechneci nie jeden, nie dvaja, ale hneď traja seriózni investori zvažujúci obdobnú (a dokonca väčšie!) investície ako spomínaný Oerlikom.

A aby sme netrochárili, tak je tu ešte navyše aj zopár existujúcich investorov, ktorí výrobu plánujú rozšíriť.

Nie sú to len „Sillicon Valley“ typy podnikov, Kaliforniou Slovensko ešte nie je. Vzhľadom na značne pokročilý stav príprav týchto investícií (a nadchádzajúce komunálne voľby na jeseň tohto roka) som zvedavý, ktorý v tom čase aktuálne úradujúci primátor, resp. starosta bude pri slávnostnom podpise či otvorení slávnostne odfotený. Každopádne to zatiaľ vyzerá na značné potešenie ľudí žijúcich na (východnom) Slovensku a taký klasický „win-win“.

Už len nezvýšiť (komunálne) dane, nevytvárať umelé prekážky, ktoré sa potom musia teatrálne pred kamerami a novinármi „odstrániť“ a napríklad nepredĺžiť odpisovanie nehnuteľností z 20 na 40 rokov. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

KOMENTÁRE

Keď slová slúžia ako strely

Falošné správy často pritiahnu väčšie masy ako dôveryhodné médiá.


Už ste čítali?