Prešov a Košice možno oželejú desiatky a stovky zamestnaných

Autor: Rastislav Masnyk | 21.5.2014 o 8:17 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  795x

Kvôli komunálnym voľbám? Kvôli iracionálnemu strachu? 

V biznise sa to neraz stane. Pracujete. Firma rastie. Zamestnanosť tiež. Narazíte na vlastné hranice - personálne, technologické, logistické. Rozhodnete sa expandovať. Zistíte si, kde máte zákazníkov a potenciálny trh. Zbadáte Slovensko. Analyzujete makrodáta, logistiku a rozhodnete sa pre Slovensko.

Ste firmou z veľmi bohatej a vyspelej časti juhoeurópskeho kráľovstva, člena EÚ a eurozóny. Váš región je tým, ktorý nezasluhuje hanu za hospodársky prepad. Práve naopak, prirovnanie k Beneluxu skôr svedčí. Blízka svetová metropola je niekde na mieste 3-4  čo sa týka ekonomickej sily v celej Európskej únii, o vede a kultúre ani nehovoriac. Kladiete dôraz aj na životné prostredie. Okolie nedovolí inak. Samotní zamestnanci zbierajú huby v okolí závodu. Technológia zodpovedá 21. storočiu. Normy sú s rezervou dodržané. Moderná výrobná technológia (nielen IT) nie je problém.

Trh sa vyvíja, mení. Príde kríza. Bankový sektor sa otriasa. Trh a eurozóna taktiež. Musíte sa prispôsobiť, stabilizovať. Realizácia expanzie sa spomalí, ale príprava pokračuje. Podobne ako u iných serióznych výrobných firiem. Stále myslíte na Slovensko. Vzhľadom na oblasť podnikania máte niektoré logistické a iné požiadavky, ktoré  nie je celkom ľahké splniť.

V priebehu skoro piatich rokov preveríte na Slovensku viaceré lokality a firmy. Ako to už na Slovensku žiaľ často býva, tu  je vlastníctvo „nie celkom dotiahnuté“, tam zasa „kreatívne“ vedené účtovníctvo a právne doklady akosi neumožňujú bez obáv kúpiť inak vhodný objekt (firmu).

Nakoniec opäť nájdete vhodnú lokalitu. Ešte stále na Slovensku. Dokonca na východnom.

Neďaleké slovenské krajské mesto je takmer pravým opakom domoviny investora. V ekonomickej oblasti je rozdiel žiaľbohu väčší ako Pyreneje, Karpaty a Alpy postavené nad sebou.

Je k dispozícii aj priemyselný park, ktorý však (po vzore Kalifornie, Londýna, Paríža?) preferuje logistiku a ľahkú strojárenskú výrobu. Pekné, ale zároveň „bez komentára“.

Napodiv aj vlastnícke a iné práva, logistika aj energetické zdroje sa javia byť v poriadku, resp. rozumne, v dohľadnom čase riešiteľné.

Primátor toho slovenského mesta investíciu podporuje. Mestské zastupiteľstvo predbežne taktiež. (Podobne postupovali v prípadoch iných zahraničných investícií, mám s tým aj osobnú skúsenosť.)

Takmer učebnicová investícia má tú „smolu“, že aj keď pozemky patria mestu, samotný chotár je už v správe okolitých dedín. Nádejnú, takmer definitívne dohodnutú investíciu však zastaví petícia miestnych obyvateľov, podporená miestnou samosprávou niektorých okolitých obcí .  

Z vlastných skúseností viem, že debaty v zastupiteľstve daného mesta môžu byť veľmi búrlivé. (Aj ak sa jedná o inak jasné záležitosti, ktoré napomôžu obsadiť priemyselný park, zvýšiť zamestnanosť a ekonomickú úroveň mesta.)

V tomto trocha podivnom prípade však zohrala rolu skôr iracionálna obava bez dostatku informácií.  Či vidina úspechu v blížiacich sa voľbách do orgánov samospráv ?

Ochrana jedinečného kultúrneho a prírodného bohatstva regiónov Slovenska stojí v princípe nad čisto ekonomickým prospechom. V tomto prípade však nepoznáme žiaden konkrétny protiargument. Ekologické normy sú „podkročené“. Tak len aby sme na pomedzí Košíc a Prešova opäť nedosiahli nejaké to hospodársko-sociálne Pyrhovo víťazstvo...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?