Na medzinárodnom poli – na panskom?

Autor: Rastislav Masnyk | 15.4.2014 o 11:02 | (upravené 15.4.2014 o 17:31) Karma článku: 4,43 | Prečítané:  564x

Slovenská zahraničná politika bez ohľadu na Slovensko? Hľa, smutná ponuka. Na jednej strane politické strany a osobnosti, ktoré na Slovensku ponúkajú šikovné a pragmatické riešenia, ktoré sa už úspešne uplatnili v praxi. Tieto strany avšak zároveň presadzujú úslužný, konformný, pohodlný a ústupčivý postoj voči požiadavkám nikým nevolených bruselských úradníkov a tzv. demokratických západných veľmocí.

Dobrým príkladom je SDKÚ (a čiastočne KDH).

Na druhej strane politické strany, hnutia a osobnosti, ktorých praktiky v minulosti aj v súčasnosti poškodzujú slovenské hospodárstvo a podnikateľské prostredie. Základom, motorom, podporou a oporou akejkoľvek ďalšej činnosti, či už medzinárodnopolitickej alebo kultúrnej, podpory slovenských menšín v zahraničí alebo podpory vedy, je pritom práve hospodárstvo. Na obranu týchto hospodárskych „zbojníkov" možno uviesť  fakt, že práve oni sa mnohokrát pokúšajú tvoriť a uskutočňovať ako-tak nezávislú politiku Slovenska na medzinárodnom poli.

Príkladom môže byť HZDS, dnes Smer.

Nuž, máme tu dve strany ponuky, obe viac-menej polovičaté. Svätoplukove prúty zlomené a ďaleko rozhodené...

Ponuka „uvedomelej" pro-euro / pro-západ pravice

Strana vzdelaných a pracovitých správcov, kastelánov a námestníkov s túžbou očakávajúcich pokyny vzdialeného vládcu. Vladár je vždy k dispozícii.

Ak niet medzinárodnej krízy, vladárom je bruselský úradník. Nik ho nevolil. Za svojho pôsobenia doma často úradnícky ruinoval svoju vlastnú krajinu. Snaží sa naďalej, na poli celoeurópskom - a bude sa snažiť až do úradníckeho dôchodku.

Ak sa medzinárodná kríza vyskytne, vládcom, ktorého treba slepo a bez ohľadu na vlastné záujmy počúvať, je nejaká skutočná alebo bývalá západná veľmoc.

Úslužný, pohodlný a konformný, klasický slovenský pravicový politik v oboch prípadoch rýchlo zabudne na záujmy Slovenska, osvojí si a presadzuje vôľu „vladára". Často vykonáva nadprácu. „Poturčenec horší od Turka", vraví sa...

Ponuka ľavicových „ľudomilov" a „istôt"

Aktuálne táto strana prikývne každej úradníckej byrokratickej iniciatíve z Bruselu, len aby Brusel zakryl oči nad plienením eurofondov.

Táto strana sa na medzinárodnom poli, o ktorom píšem v tomto článku, viac snaží a má podľa môjho názoru v zásade správne ciele. Toto snaženie je však zároveň oslabované ruinovaním domáceho hospodárstva ako základu politického vplyvu štátu a všetkých ďalších snáh.

Tretia cesta na domácom aj medzinárodnom poli

Som presvedčený, že správnou cestou je spojenie pragmatickej pro-rastovej a rozvojovej hospodárskej politiky na domácej scéne a kvalifikovanej a dôslednej obhajoby záujmov Slovenska na poli európskom a medzinárodnom.

My tu nie sme na panskom, my sme tu doma", napísal jeden z prezidentských kandidátov.

Na panskom však nie sme ani na poli medzinárodnom. Zvlášť, ak sa politika západných a transatlantických priateľov voči Slovensku a „zvyšku" sveta, opiera o účelové prispôsobovanie pravidiel podľa momentálnej potreby, o účelové interpretácie medzinárodných zmlúv  a hrubú (neustále upadajúcu) ekonomickú silu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?