Na medzinárodnom poli – na panskom?

Autor: Rastislav Masnyk | 15.4.2014 o 11:02 | (upravené 15.4.2014 o 17:31) Karma článku: 4,43 | Prečítané:  563x

Slovenská zahraničná politika bez ohľadu na Slovensko? Hľa, smutná ponuka. Na jednej strane politické strany a osobnosti, ktoré na Slovensku ponúkajú šikovné a pragmatické riešenia, ktoré sa už úspešne uplatnili v praxi. Tieto strany avšak zároveň presadzujú úslužný, konformný, pohodlný a ústupčivý postoj voči požiadavkám nikým nevolených bruselských úradníkov a tzv. demokratických západných veľmocí.

Dobrým príkladom je SDKÚ (a čiastočne KDH).

Na druhej strane politické strany, hnutia a osobnosti, ktorých praktiky v minulosti aj v súčasnosti poškodzujú slovenské hospodárstvo a podnikateľské prostredie. Základom, motorom, podporou a oporou akejkoľvek ďalšej činnosti, či už medzinárodnopolitickej alebo kultúrnej, podpory slovenských menšín v zahraničí alebo podpory vedy, je pritom práve hospodárstvo. Na obranu týchto hospodárskych „zbojníkov" možno uviesť  fakt, že práve oni sa mnohokrát pokúšajú tvoriť a uskutočňovať ako-tak nezávislú politiku Slovenska na medzinárodnom poli.

Príkladom môže byť HZDS, dnes Smer.

Nuž, máme tu dve strany ponuky, obe viac-menej polovičaté. Svätoplukove prúty zlomené a ďaleko rozhodené...

Ponuka „uvedomelej" pro-euro / pro-západ pravice

Strana vzdelaných a pracovitých správcov, kastelánov a námestníkov s túžbou očakávajúcich pokyny vzdialeného vládcu. Vladár je vždy k dispozícii.

Ak niet medzinárodnej krízy, vladárom je bruselský úradník. Nik ho nevolil. Za svojho pôsobenia doma často úradnícky ruinoval svoju vlastnú krajinu. Snaží sa naďalej, na poli celoeurópskom - a bude sa snažiť až do úradníckeho dôchodku.

Ak sa medzinárodná kríza vyskytne, vládcom, ktorého treba slepo a bez ohľadu na vlastné záujmy počúvať, je nejaká skutočná alebo bývalá západná veľmoc.

Úslužný, pohodlný a konformný, klasický slovenský pravicový politik v oboch prípadoch rýchlo zabudne na záujmy Slovenska, osvojí si a presadzuje vôľu „vladára". Často vykonáva nadprácu. „Poturčenec horší od Turka", vraví sa...

Ponuka ľavicových „ľudomilov" a „istôt"

Aktuálne táto strana prikývne každej úradníckej byrokratickej iniciatíve z Bruselu, len aby Brusel zakryl oči nad plienením eurofondov.

Táto strana sa na medzinárodnom poli, o ktorom píšem v tomto článku, viac snaží a má podľa môjho názoru v zásade správne ciele. Toto snaženie je však zároveň oslabované ruinovaním domáceho hospodárstva ako základu politického vplyvu štátu a všetkých ďalších snáh.

Tretia cesta na domácom aj medzinárodnom poli

Som presvedčený, že správnou cestou je spojenie pragmatickej pro-rastovej a rozvojovej hospodárskej politiky na domácej scéne a kvalifikovanej a dôslednej obhajoby záujmov Slovenska na poli európskom a medzinárodnom.

My tu nie sme na panskom, my sme tu doma", napísal jeden z prezidentských kandidátov.

Na panskom však nie sme ani na poli medzinárodnom. Zvlášť, ak sa politika západných a transatlantických priateľov voči Slovensku a „zvyšku" sveta, opiera o účelové prispôsobovanie pravidiel podľa momentálnej potreby, o účelové interpretácie medzinárodných zmlúv  a hrubú (neustále upadajúcu) ekonomickú silu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

KOMENTÁRE

Keď slová slúžia ako strely

Falošné správy často pritiahnu väčšie masy ako dôveryhodné médiá.


Už ste čítali?