O rýchlych vlakoch a zrazenom (mŕtvom) slovenskom psovi

Autor: Rastislav Masnyk | 29.1.2014 o 13:25 | (upravené 29.1.2014 o 15:16) Karma článku: 8,18 | Prečítané:  1268x

V piatok som si prečítal článok Riša Sulíka o rýchlom raste Číny v porovnaní s driemajúcou Európou. Bol tam spomenutý aj rýchlovlak do Pekingu a jeho rýchlosť 300 km/h.

Vlak - Madrid - BarcelonaVlak - Madrid - Barcelona

Máme však takéto rýchle vlaky aj v Európe. Napr. z Madridu sa odveziete do Barcelony rýchlosťou 300 km za hodinu. Cestoval som s mojimi dvoma chlapcami (v tom čase 7 a 5 rokov) a tí boli celí bez seba, že ideme rýchlejšie ako BMW.

Je to pekný príklad hneď na 2 veci, o ktoré ide aj na Slovensku, aj v Španielsku, aj v Európe ako celku. Prvou sú investície do produktívnej infraštruktúry financované EU peniazmi. Druhou fakt, že „zadarmo“ financovanie (akékoľvek je štedré) na skutočne udržateľnú prosperitu krajiny nestačí.

Ad 1. Infraštruktúra. Bez pomoci z EU by jej budovanie na úroveň porovnateľnú s „300km/h“ niektoré (všetky) južné krajiny nezvládli. Slovensko na tom nie je o nič „horšie“, či „lepšie“.

Nie sme evidentne sami, ktorým sa zíde externá finančná injekcia, najmä ak je investovaná do produktívnej infraštruktúry. (Slovákom nie je nikdy málo pripomenúť, že nie sme poslední. Len sa  sami na to posledné miesto nepostavme a nedržme sa ho silou mocou.)

Ad 2. Ani „dobromyseľne darované“ fondy EU nám až tak veľa nepomôžu, ak nebude platiť to , čo bolo kedysi aj pre Slovensko, aj pre Španielsko , aj Európu  prirodzené, a čo v európskej civilizácii pred dvoma - troma stovkami rokov iniciovalo priemyselnú revolúciu a (dočasnú) dominanciu  vo  svete. Pracovitosť, usilovnosť, šetrenie, snaženie, „bez práce nie sú koláče“. A taktiež otvorenosť a snaha poznávať a učiť sa nové veci.

EU ani jej fondy nespasia Slovensko. Navyše podpora, ktorú už desiatky rokov „papajú“ južanské štáty je nepomerne vyššia ako to čo získava Slovensko a stredná Európa. Prirodzene pri našom vstupe do EU bolo počuť sľubov a sľubov o vyrovnaní platieb za pár rokov... .

Byrokratickým malomocenstvom, nadmernými daňami a úradníckymi pravidlami „na všetko“ EU aj Slovensko sami seba spomalia na úroveň bafkajúcej parnej lokomotívy.

Všetci vieme ako Španielsko hospodársky ako celok vyzerá, a to napriek EU fondom, ktoré prispeli na  rýchlovlak. Svetlé výnimky Baskicka a Katalánska nezmenia celkový obraz, rovnako ako Bratislava nezmení celkový obraz a úroveň Slovenska. Ak sa pozrieme na východ od Nitry či Zvolena, tak rozhodne nie.

Neostáva nič iné len bojovať o vyrovnanie nášho postavenia v EU, čo v konkrétnosti znamená práve toľko EU peňazí pre Slováka, ako inkasuje „ťažko skúšaný“  Španiel, či Francúz.

Zároveň nenechať sa nakaziť pasivitou, lenivosťou a nestať sa závislými od barličiek „dobromyseľne“ podávaných nejakým EU úradníčkom, ktorý často osobne nič nedokázal a málokedy nesie osobnú zodpovednosť.

Asi budem nasledujúce uvádzať častejšie,  myslím že sa to hodí : manažér veľkého amerického investora na Slovensku mi na tému vládnych zástupcov Slovenska pri obrane hospodárskych  záujmov SR v Bruseli povedal : „they rolled over like a dead dog“ – „vyvrátili sa ako mŕtvy pes“ .

Surové podanie, ale ide o autentický výrok podnikateľa, ktorého investícia v SR bola významnou zložkou hospodárstva Slovenska. Určite si viete predstaviť akých zrazených pudlíkov  Slovensko v Bruseli malo a žiaľ aj má.

Rastislav Masnyk  , kandidát na poslanca Európskeho parlamentu , SaS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?