reklama

Krym a Kosovo (a mnoho iných)... Kiska a Košice.

Pre pamäť: Krym, vtedy na Kryme (v nejakom letohrádku ruských cárov). Sedia oproti sebe 2 páni. Jeden obézny, silný fajčiar cigár a milovník tvrdého alkoholu. Druhý fajčí fajku, hovorí málo, s čudným prízvukom. Veľký bojovník za udržanie britského impéria podáva Stalinovi papierik. Na papieriku sú mená krajín a percentá ako si ich po vojne rozdelia. Koľko vplyvu v akej krajine bude mať Británia a koľko Rusko.  Poľsko ... percentá ...  Rumunsko ... percentá ... Bulharsko.... percentá ... Juhoslávia ... percentá ... . Pán Winston Churchill a Veľká Británia v akcii na jar 1945. Stalin si ten papierik nenapísal sám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Medzinárodná situácia začiatku 90 rokov 20 storočia. Povedzme 1991+. Múdre články prestížnych zahraničných časopisov ohlasujú koniec civilizácie. Po páde komunizmu sa celý svet posunie smerom k demokracii, dodržiavaniu ľudských práv a trhovej ekonomike. „Zemský ráj to napohled" povedala by československá hymna a básnik.

Západné demokracie, veľmoci, aj bývalé, koloniálne, sľubujú Rusku, že sa NATO neposunie smerom na východ od Nemecka, a tiež sľubujú územnú celistvosť Ukrajiny.

Obraz zemského raja, globálneho rozvoja demokracie a práva ruší hádam len obnovenie testov jadrových zbraní Francúzskom. Francúzi, ako milovníci estetiky, obnovia v 90 rokoch jadrové pokusy v Tichom oceáne, na malebných atoloch, na pozadí belasej oblohy. Tuším sa na neobnovení takýchto pokusov veľmoci dohodli, ale čo už.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Genocída v Rwande sa nepočíta, je to v Afrike.

Občianska vojna v Juhoslávii ideálny obraz sveta po páde komunistickej ríše trocha kazí. Tu je však jediný agresor a jediný vinník známy - Srbi samozrejme, oni jediní to kazia.

Začiatkom 21 storočia si OSN a celý svet prezerá kreslený obrázok údajného arzenálu zbraní hromadného ničenia Saddáma Husajna v Iraku. Vedie to k známej krvavej invázii do Iraku. Invázia je v rozpore s medzinárodným právom. Francúzi, Rusi, Číňania neveria kresleným obrázkom a sú „zlí" . Hranolky „french fries" sa budú odteraz v USA nazývať „freedom fries". (Ešte ich tak volajú?) Jedinečné kultúrne pamiatky (o samotnom prvopočiatku ľudskej civilizácie) sú zničené hneď v prvých dňoch po dobití Bagdadu. (Americké vojsko strážilo len budovu ministerstva ropného priemyslu...... ). Občas sa môžeme dočítať o tom, ako obrovské verejné zákazky plynúce z potreby obnovy Iraku dostanú len správne firmy z intervenujúcich krajín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Kosove miestna mafia obchodujúca s bielym mäsom a tvrdými drogami preberie vládu. Jeden z dvoch hlavných princípov medzinárodného práva - právo na sebaurčenie - ospravedlní porušenie druhého princípu - rešpektovania územnej celistvosti. Juhoslávia sa tak „áno aj nie" - v súlade aj v nesúlade s medzinárodným právom rozdelí. Zvyšky Juhoslávie sú, v zrejmom v rozpore s medzinárodným právom, bombardované.

Medzinárodné právo verejné, ktoré veľmoci dohodnú (a následne nútia menšie krajiny dodržiavať) poskytuje stále a znova potrebnú flexibilitu. Sú v ňom vedome zakomponované inštitúty a princípy, ktoré sa dajú použiť v každej situácii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Začiatkom 90 rokov prebehlo referendum na Kryme. Obyvatelia sa vyslovili za pripojenie k Rusku. Ignorované, neuznané. Obdobné referendum prebehlo pred pár týždňami tohto roka, absolútna väčšina obyvateľstva je opäť za Rusko. Pripoja sa k Rusku, keďže veľmoc, ktorej ide o najviac, to chce. Ostatným veľmociam a „veľmociam" to veľmi nevyhovuje, ale v danom čase a v danom mieste nezvládnu viac.

V rovnakom týždni ako vrcholia udalosti na Kryme sa vo francúzskych médiách opäť dopočujete aj o možnom financovaní kampane francúzskeho prezidenta líbyjským diktátorom M. Kaddáfím.

Obama po návšteve Európy cestuje do Saudskej Arábie - zrejme tam bude efektne rečniť pred slobodnými zástupmi v Rijáde, Džidde ( či Mekke ? ) o potrebe reformy hospodárstva z „benzínovej pumpy" na „niečo" iné , o potrebe demokracie , o potrebe zdravotného poistenia pre otrokov z Indie a Pakistanu, ktorí tam robia v teplotách +50 ?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tento týždeň bol tiež celkom zaujímavý. EU vyhlásila, že hospodárstvo Ukrajiny nie je pripravené na vstup do EU. (To sme teda nevedeli. A ja som si myslel, že najmä niektoré južné krajiny typu Grécka a spol. do EU nepatria.) Naivní Ukrajinci sa už tešili. Ruské vojská manévrujú (po vlastnom území), ale NATO si myslí , že príliš blízko zvyšku Ukrajiny. A prezidentka Argentíny aktuálne protestuje proti posilňovaniu pozícií NATO na Malvínach/ Falklandach, ktoré Argentína považuje za svoje územie. (Z cesty v Argentíne, ešte pred pár rokmi, som si priniesol aj priloženú fotografiu. Nápis hlása „Malvíny boli, sú a budú argentínske". „preliata krv sa nezobchoduje..." , „naši mŕtvi bratia na ostrovoch, v oceáne ...". Nebolo to žiadne výročie. Jednoducho protestujú proti bezpráviu.)

Tie Malvíny / Falklandy okupuje Veľká Británia. Je to síce v rozpore s medzinárodným právom (územná celistvosť), ale aj v súlade (väčšina obyvateľstva si zrejme želá britskú, nie argentínsku vlajku). V 80 rokoch 20 storočia, keď ešte bol svet ideálne rozdelený na 2 tábory (komunistický a ten správny, spravodlivý, demokratický ) sa argentínski generáli (diktátori ako inak) pokúšali Malvíny / Falklandy od Británie vziať spať. Samozrejme im to nevyšlo. Británia zmobilizovala sily a ubránila si teritórium, ktoré v rozpore s medzinárodným právom okupuje. Nik tých fašistických generálov z Argentíny neľutoval. Hrozní ľudia, utláčali vlastný ľud (politické vraždy, hádzanie oponentov s betónovým kusom pripevneným k nohám do mora ... juhoamerická klasika ). V rovnakom čase, hneď vo vedľajšej krajine - Chile, bol ešte „lepší" a exemplárnejší diktátor Pinochet. A nebolo v tom čase lepších spojencov a priateľov ako železná britská premiérka, americký prezident a generál Pinochet.

V tom všetkom sa nedá ľahko zorientovať - ak by niekto chcel nájsť jedinú správnu cestu. Každá zo západných aj východných veľmocí pravidelne, akonáhle je to v súlade s jej potrebou, koná podľa vlastných záujmov a v podstate bez ohľadu na medzinárodné právo. V počte faulov medzinárodného práva podľa mňa skôr „vyhráva" západ, ale pripúšťam že sa môžem mýliť. (Východné veľmoci získavajú body skôr v utláčaní vlastného obyvateľstva.)

Túto vlastnosť medzinárodnej politiky by mali mať na zreteli aj slovenskí politickí predstavitelia. Diletantstvo, neprofesionalita a pasivita slovenskej reprezentácie vo vzťahu k Európskej únii je častým predmetom kritiky. Mne osobne navyše dosť prekáža aj naivita, keď tak veľa slovenských politických reprezentantov v podstate len kopíruje aktuálny mediálny mainstream. Teraz vidíme v priamom prenose, prečo a ako komunistická normalizácii (post 1969) v podmienkach Slovenska prebehla tak úspešne.

Paradoxom navyše je aj to, že realizátormi takejto naivnej (v podstate protislovenskej) politiky sú často klasickí pravicoví politici, s ktorých názormi v ekonomickej oblasti a vnútornej politike osobne veľmi často súhlasím. A naopak, ako tak nezávislejšiu politiku v medzinárodnom meradle sa pokúšajú realizovať práve politici, s ktorých názormi a programom, čo sa týka vnútornej hospodárskej politiky prevažne nesúhlasím. Ak prebehne debata na túto tému tak som zvedavý , ako rýchlo sa objaví názor , že sú zaplatení „Západom" , alebo „Východom" a ktorá strana skôr tú druhú obviní. Každopádne pokus o istú samostatnosť vo formulovaní a presadzovaní vlastných názorov a záujmov, aspoň na úrovni pokusov Česka a Maďarska, by Slovensku pomohol.

Prečo som uviedol v úvode Košice a Kisku?

Košice: ak to uránové ložisko , o ktorom priebežne počujeme a proti ktorému priebežne bojujeme bude skutočne zaujímavé (alebo sa v Košiciach vyskytne niečo v danej chvíli hodné pozornosti a záujmu veľkého sveta) , nepomôže Košiciam, ani Slovensku, žiadne medzinárodné právo , tobôž garancie nejakej západnej alebo východnej veľmoci.

Pomôže len kvalifikovaná a aktívna obhajoba vlastných záujmov a vlastných potrieb.

Aktuálnym problémom je práve tá Ukrajina. Môžeme sa donekonečna prieť, kto vôbec čo inicioval, kto len reagoval, kto využil, čo zneužil a ako to je interpretované a akými médiami. Obraz a pozadie ukrajinskej krízy očami médií mimo Slovenska, nie je ani zďaleka tak jednofarebný. Oddnes o 30 rokov keď sa otvoria archívy tajných služieb zainteresovaných „východných" aj „západných" štátov sa dozvieme možno viac.

Každopádne prípadný nával utečencov dôjde skôr do Košíc, ako Berlína, či Bruselu , o zámorí nehovoriac.

Kiska: ako budúci prezident bude mať dôležité slovo v medzinárodnej politike Slovenska. Tuším už spomenul, že jeho prvá návšteva bude smerovať do Prahy. Ja dúfam že sa veľmi rýchlo, ak nie hneď, vyberie do Poľska. Je to jediná krajina dostatočnej veľkosti, politickej aj vojenskej váhy, o ktorú sa Slovensko môže v súčasnej dosť zložitej medzinárodnej situácii oprieť. Poľsko má vlastné záujmy, ktoré nie sú vždy rovnaké ako slovenské, avšak nie je dostatočne veľké na to aby nás „nepotrebovalo". (Jeden z dôvodov prečo som volil Procházku v prvom kole prezidentských volieb bolo jeho avízo o tom, že ako prvé navštívi Poľsko. V politike sú symboly dôležité.)

P.S. len pre istotu uvádzam , aby nevznikal mylný dojem : som veľmi rád, že sme členmi EU a chcem, aby Slovensko v EU zotrvalo. Podľa možnosti v dobre fungujúcej EU, bez nadbytočnej byrokracie a bez uprednostňovania niektorých štátov pred inými. Dúfam, že európska civilizácia zostane európskou a nezmení sa na ani „americkú", ani „ruskú". Tiež som veľmi rád, že sa sľuby nerozširovať NATO smerom na východ od Nemecka nedodržali a že sme členmi NATO.

Rastislav Masnyk

Rastislav Masnyk

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Svoju pracovnú kariéru som začal najprv ako zamestnanec VSŽ a US Steel Košice, neskôr ako advokát. Som ženatý a mám dvoch synov. Ako advokát som asistoval pri rozbehu desiatok zahraničných firiem z celej Európy (a vyspelých štátov sveta), ktoré v súčasnosti zamestnávajú spolu veľké množstvo zamestnancov. Od rannej mladosti ma zaujímalo spoločensko-politické dianie, vývoj ľudskej spoločnosti a súvisiace oblasti. Nekompromisná obrana slovenských záujmov bola vždy základom všetkých mojich názorov. Aktuálne som bez politickej príslušnosti.Moja stránkaMôj facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu